Forum Happy Husky Strona Główna Happy Husky
Przyjazne forum miłośników Siberian Husky.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Trochę historii

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Happy Husky Strona Główna -> Wyścigi psich zaprzęgów/Sled dog racing
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Justyna Wydra
Forumowicz



Dołączył: 08 Gru 2010
Posty: 4207
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 15:06, 11 Gru 2010    Temat postu: Trochę historii

"Pierwszy wyścig zorganizowano na Alasce w 1907 roku. Jego dystans wynosił 408 mil. Do najbardziej znanych wyścigów zaliczyć należy „Iditarod”, czyli tzw. „wyścig po życie” oraz „All Alaska Sweepstake” i „Yukon Quest”. Również w Europie wyścigi psich zaprzęgów znalazły szerokie grono entuzjastów. Powstały wyścigi „La Pirena”, „Alpirod”, czy skandynawskie zawody „Finnmarkslopet”. W sporcie psich zaprzęgów rozgrywane są już miedzy innymi Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy.
Najsłynniejszy w historii wyścig psich zaprzęgów to „Wyścig po życie” legendarnego Balto. W 1925 roku wybuchła w Nome na Alasce epidemia dyfterytu. Ludzie potrzebowali surowicy, którą trzeba było dowieźć z odległego o 1100 km miasta Nenana. W drogę z surowicą wyruszyło 20 zaprzęgów, 160 psów. Była zima, temperatura minus 50 stopni Celsjusza, lodowaty wiatr wiał z prędkością do 100 km/h, szalała burza śnieżna. Transport trwał pięć i pół dnia, a pierwszy do Nome dotarł maszer Gunnar Kasson. Lider jego zaprzęgu nazywał się właśnie Balto. Dla upamiętnienia tego zdarzenia oraz odwagi i wytrzymałości psów, które pomogły uratować mieszkańców Nome, co roku rozgrywany jest wyścig Iditarod, którego trasa wiedzie niemal przez całą Alaskę (1600 km). W nowojorskim Central Parku bohaterskiemu psu wzniesiono pomnik i zamieszczono napis: „Wytrzymałość, Wierność, Mądrość”.
Tradycje tego sportu w Polsce są jeszcze krótkie, chociaż możemy poszczycić się już znacznymi sukcesami. Pierwszy polski wyścig odbył się w Pomiechówku w 1991 roku. Zainteresowanie tym wspaniałym sportem wciąż wzrasta, czego dowodem jest szereg imprez cyklicznie organizowanych w sezonie zimowym: Mistrzostwa Polski, imprezy Pucharu Polski, Finał Pucharu Europy, nawet - Mistrzostwa Świata, ale też po prostu zawody towarzyskie organizowane przez pasjonatów dla pasjonatów. Są to głównie wyścigi sprinterskie (od 5 do 20 km – w zależności do ilości psów w zaprzęgu), ale odbywają się także wyścigi długodystansowe: Tropem Wilka - 600 km w Puszczy Augustowskiej, w Gorcach (Rabka – 300 km) czy w Bieszczadach – wyścig „W krainie Wilka”.

Od 1996 r. zawody organizowane są już przez kilkanaście ośrodków, a w całej Polsce działa około 30 klubów zrzeszających fanów sportu zaprzęgowego, uwielbiających rekreację ze swoimi pupilami. W sporcie zaprzęgowym jest podział na kilka grup: zaprzęgi - w zależności od wielkości od dwóch sztuk (klasa D) poprzez klasy C (3-4 psy), B (5-6 psów), A (7-8 psów) do klasy Open – nieograniczonej ilości psów, na klasę skandynawską (biegacz + pies), bikejoring – (rowerzysta + pies), skijouring – (narciarz + pies). Załoga każdego zaprzęgu to co najmniej dwie osoby – maszer, czyli osoba powożąca zaprzęgiem oraz handler, czyli pomocnik, wspierający maszera podczas treningów i zawodów, pomagający przy obsłudze psów. Wyścigi zaprzęgów odbywają się w zależności od pogody – albo na saniach, albo na specjalnych trój- i czterokołowych wózkach.

Obecnie w Polsce liczy się, że mamy około 1000 zawodników w różnych klasach, przy czym połowa z nich startuje regularnie. Chociaż w Polsce sport ten jest obecny od niedawna, nasi zawodnicy liczą się już na arenie międzynarodowej. Wśród Polaków są m.in. Mistrzowie i Wicemistrzowie świata oraz Europy, głównie na trasach sprinterskich.

Sport zaprzęgowy został przez polskie władze oficjalnie uznany za dyscyplinę sportową, 24 kwietnia 2004 powstała nowa organizacja, zrzeszająca prawie wszystkie polskie kluby - Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów, którego – jako klub - jesteśmy członkiem .

Zarówno kluby, jak i maszerzy są obecnie licencjonowani, w świetle prawa mogą być sponsorowani jako sportowcy. PZSPZ pod czujnym i życzliwym okiem Ministerstwa Sportu oraz Polskiej Konfederacji Sportu współpracuje z federacjami z całego świata i szybkimi krokami wchodzimy w czołówkę europejskiego i światowego maszingu.

Światowe organizacje sportów zimowych dążą też do tego, aby Wyścigi Psich Zaprzęgów zostały uznane jako dyscyplina olimpijska, co najprawdopodobniej stanie się w 2012 roku. Do tej pory stanowiły dyscyplinę pokazową tak też będzie w Kanadzie w 2010 roku."

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Z archiwum:






Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Ners
Forumowicz



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 534
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Płock

PostWysłany: Pią 20:23, 04 Mar 2011    Temat postu:

psy zaprzęgowe mają jedną z najpiękniejszych historii rasy psów :)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ola Sowińska
Forumowicz



Dołączył: 14 Gru 2010
Posty: 2968
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Tomaszów Mazowiecki

PostWysłany: Pią 20:40, 04 Mar 2011    Temat postu:

ale to już nie te same zaprzęgowce, a szkoda ;/

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Happy Husky Strona Główna -> Wyścigi psich zaprzęgów/Sled dog racing Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin